Chyba każda mama spodziewająca się dziecka myśli o wyjątkowym kocyku, którym owinie po narodzinach swoje dziecko. W przeciwieństwie do tych, które można kupić w sklepie, niemowlęce kocyki zrobione własnoręcznie przez mamę lub babcię szydełkiem, są niepowtarzalne. Niewiele jest słodszych widoków niż nowo narodzone maleństwo owinięte w taki (dziergany często wiele miesięcy wcześniej) kocyk, który ma duże szanse stać się potem wyjątkową pamiątką.
Przyznam się szczerze, że mi nie starczyło cierpliwości aby taki wydziergać, ale jeśli tylko będę miała jeszcze okazję, to na pewno spróbuję. Jeśli nie dla siebie, to może na prezent dla bliskiej mi osoby. Dlatego już od jakiegoś czasu zbierałam wzory na niemowlęce kocyki, które wpadły mi w oko i którymi dzisiaj się z Wami dzielę.
Po najechaniu na zdjęcie pojawi się nazwa wzoru. Aby przejść do wzoru, należy kliknąć w jego nazwę znajdującą się pod galerią. Gdybyście potrzebowali pomocy w tłumaczeniu, to piszcie śmiało w komentarzach lub dołączcie do mojej grupy na FB – A nuż szydełko – szydełkujemy w różnych językach.
DLA MAŁEGO CHŁOPCA



-
Ripple Wawes Crochet Blanket – Bernat® Baby Coordinates™. Słodki i prosty w wykonaniu wzór układający się w fale. Aby go wyszydełkować wystarczy umiejętność wykonania podstawowych splotów: słupka i półsłupka. Opis wykonania po angielsku.
- Baby blanket pattern – Elisabeth Andree. Wymiary kocyka wykonanego szydełkiem 4,5 mm to 98 cm x 68 cm, ale wzór można bez problemu dostosować do własnych potrzeb. Aby go wyszydełkować potrzebna będzie umiejętność wykonania: łańcuszka, oczka ścisłego, półsłupka nawijanego, słupka i dwóch słupków przerabianych razem. Opis wykonania po angielsku.
- Textured Crochet Blanket – Craft Foxes. Wymiary kocyka wykonanego szydełkiem 5,5 mm to 91,5 cm x 91,5 cm. Prosty w wykonaniu muszelkowy wzór nadaje kocykowi ciekawą fakturę. Oprócz opisu wykonania na stronie znajdziecie schemat wzoru muszelkowego. Opis wykonania po angielsku.
DLA MAŁEJ KSIĘŻNICZKI



- Ripple Blanket Crochet Pattern – Daisy Cottage Designs. Wymiary kocyka to ok. 67,5 cm x 70 cm. Kocyk jest bardzo prosty w wykonaniu – szydełkujemy go z samych słupków. Opis wykonania po angielsku.
- Rickrack Rainbow Baby Blanket – Red Heart Design Team. Wymiary kocyka wykonanego szydełkiem 5,5 mm, to 90 cm x 90 cm. Wzór jest bardzo prosty, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Szczególnie jeśli faktycznie chcecie go zrobić w kolorach tęczy, ale myślę, że warto podjąć ten wysiłek :). Tym bardziej, że kocyk wydziergany jest półsłupkami, a więc podstawowym splotem szydełkowym. Opis wykonania po angielsku.
- The Hopscotch Crochet Baby Blanket – Little Things Blogged. Wymiary kocyka to 76 cm x 89 cm. Kocyk wykonany filetem. Aby go wyszydełkować wystarczy umiejętność wykonywania słupków.
Więcej wzorów na niemowlęce kocyki znajdziecie na mojej tablicy na Pinterest.
Jeśli wyszydełkujecie coś z powyższych inspiracji, koniecznie się pochwalcie (możecie dodać Wasze wykonanie na dole strony), a Wasze zdjęcie pojawi się w galerii pod tym wpisem.
Niemowlęce kocyki to jedna ze słodszych rzeczy do dziergania <3 W swoim czasie na pewno taki zrobię 🙂
Słodka i całkiem przyjemna, akurat żeby się wprawić w szydełkowaniu 🙂
Urocze są takie kocyki 🙂
Przepiękne kocyki:) Takie słodkie;)
Piękne kocyki 🙂 zapraszam do siebie: domniczkowo.blogspot.com
przecudne te kocyki <3
Jakie słodzizny!!! <3
Przymierzam się do zrobienia kocyka ze wzoru nr 1 dla dziewczynki, ale jako ze jestem bardzo początkująca nie rozumiem tych skrótów w opisie po angielsku 🙁 moglabym prosic o pomoc? 🙂
Oczywiście! Postaram się pomóc. dc (słupek) dc2tog (dwa słupki przerobione razem) ch 2 (dwa oczka łańcuszka) st (oczko). Jeśli jeszcze mam coś przetłumaczyć,to daj znać. Powodzenia!
Dziękuję baardzo! :)) wloczke juz mam, zaraz spróbuję sie zabrac do roboty 🙂 ale muszę najpierw przyswoic troche podstaw, bo do tej pory zrobilam zaledwie dwa kominy z polslupkow, wiec musze ogarnac jak sie robi np te dwa slupki przerobione razem i jak zmieniac kolory hehe 🙂 jak sie uda, to pochwale sie efektem! 🙂
To jest dobry wzór dla osoby początkującej. Przy zmianie kolorów trzeba mieć trochę wprawy, ale youtube na pewno przyjdzie z pomocą 🙂 Czekam w takim razie na wiadomości od Ciebie!
Zaczelam! 🙂 przerobilam nawet jeden rzad w drugim kolorze i jakos idzie 🙂 wyglada super, choc oczywiscie widac mnóstwo moich niedoskonalosci 😉 ale przynajmniej pocwicze slupki 🙂
To świetnie, że idzie! W kocyku jest tyle słupków, że gdy skończysz będą już perfekcyjne!
A jaka włóczka będzie najlepsza do takiego kocyka? Muszę męża wysłać po zakup, bo sama z dzieckiem w szpitalu a coś bym Małemu wydziergała, bo słupki i półsłupki ogarniam 🙂
Moim zdaniem najlepsza będzie włóczka, która w składzie będzie miała jak najwięcej bawełny, ale jeśli kocyk ma być cieplutki to dobrze by było użyć włóczki z jakąś domieszką innego włókna np. akrylu. Ale jeśli, to mąż będzie kupował, to może najlepiej będzie jak pani w sklepie mu doradzi. Inaczej (wiem z doświadczenia :)) mąż wróci bez włóczki, bo akurat takiej „wymyślnej” nie mieli ;). Pozdrawiam!
Kupił elegancką włóczkę akrylową, tak Pani w pasmanterii doradziła. Właśnie dziergam swój pierwszy kocyk 🙂
Super! W takim razie teraz została już sama przyjemność – szydełkowanie :). Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałam, ale byłam chora 🙁
Hej, czy uważasz że zrobienie kocyka z takiej włóczki jak ta https://miladruciarnia.pl/pl/p/Bella-Batik-2130/519 będzie miało super efekt? Czy lepiej trzy różne i trzymać się wzoru jeśli myślę o pierwszym kocyku dla dziewczynki ale niebieskim?
Myślę, że kocyk z tej włóczki mógłby byś naprawdę ładny, ale w przypadku tego wzoru chyba trzymałabym się schematu i różnych kolorów. Ładnie ze sobą kontrastują co daje fajny efekt.
Znalazłam taką włóczkę
https://www.sklep-ik.pl/produkt/teczowa-bawelna-kolor-029/
Jak uważasz czy na kocyk ze wzoru dla chłopca numer 3 o wymiarach 75×100 starczy jeden motek czy raczej dwa ? ?
Cześć. We wzorze nr 3 zużyto 4 motki włóczki o parametrach 100 g – 382 m. Kocyk wykonany szydełkiem 5,5 mm ma wymiary 91,5 cm x 91,5 cm. Włóczka którą znalazłaś ma w 155 g – 750 m. Jest cieńsza niż w oryginalnym wzorze (zalecany numer szydełka to 3 mm). A więc aby uzyskać takie wymiary potrzeba będzie jej więcej. Moim zdaniem 2 motki mogą wystarczyć na styk (w zależności jak ściśle szydełkujesz). Bezpieczniej będzie zamówić 3 motki.
a czy mogę prosić o pełne rozpisanie schematu pierwszego kocyka? próbowałam rozszyfrować po angielsku, ale czarna magia dla mnie 🙂
Chodzi o pierwszy kocyk dla chłopca czy dla dziewczynki? Jeśli potrzebujesz pomocy w tłumaczeniu, to wypisz zwroty których nie rozumiesz w komentarzu. Pomogę rozszyfrować 🙂
Kocyk dla chłopca Ripple Wawes Crochet Blanket – Bernat® Baby Coordinates™. o ile schematy po polsku rozszyfruje to tu nie mogę się połapać co i jak. Jeżeli nie jest to problemem proszę napisać na meila angela2286@o2.pl. z góry bardzo dziękuję.
Approx = w przybliżeniu, około
Ch = łańcuszek
Cl = (nawinąć włóczkę na szydełko i wyciągnąć pętelkę. nawinąć włóczkę na szydełko i przeciągnąć przez 2 pętelki na szydełku) 3 razy w każdym wskazanym oczku lub przestrzeni. Nawinąć włóczkę na szydełko i przeciągnąć prze wszystkie 4 pętelki na szydełku.
Cont = kontynuować
Dc = słupek
Pat = wzór
Rep = powtarzać
Rnd(s) = Okrążenie/nia
RS = Prawa strona
Sc = półsłupek
Sl st = oczko ścisłe zamykające
Sp(s) = przestrzeń/nie
St(s) = oczko/a
Yoh = nawinąć włóczkę na szydełku
Ja też bardzo bym chciała prosić o rozrysowanie pierwszego kocyka dla chłopczyka. Staram się zrobić go zgodnie z opisem ale mi nie wychodzi.
Niestety nie mam tego wzoru rozrysowanego. Ale może powiedz w którym miejscu jest problem, to spróbuje przetłumaczyć/wytłumaczyć. Kiedyś na grupie A nuż szydełko – szydełkujemy w różnych językach ktoś pytał o schemat na ten kocyk i go otrzymał. Zajrzyj do tej grupy na FB i w polu z lupką wpisz „ripple blanket” – tam znajdziesz schemat.
Czy któraś z Pań rozszyfrowała kocyk dla chłopca ripple blanket?