Jeśli mogłabym wybrać tylko jedną rzecz zrobioną na szydełku, którą każdy powinien mieć, to byłby to mały szydełkowy płatek śniegu. W szydełkowych ozdobach choinkowych jest coś magicznego i niepowtarzalnego. Każda taka śnieżynka choćby była wykonywana według tego samego schematu, to i tak jest inna. Poza tym istnieje chyba nieskończona liczba wzorów na płatki śniegu. Niestety trzeba się zdecydować na jeden, dwa, no dobrze może trzy 🙂
Szydełkowy płatek śniegu – wzór
Ja na tegoroczne święta zaczęłam od wyszydełkowania małego płatka śniegu według schematu z książki Lesley Stanfield „Ptaki, motyle i inne zwierzątka 75 modnych wzorów ozdoby na szydełku i drutach”. Spytacie się pewnie czemu szukając wzoru na płatek śniegu zajrzałam do tej książki i nie będzie na to pytanie dobrej odpowiedzi 🙂 Być może płatki śniegu, to jakiś rodzaj małych zwierzątek – któż to wie? W książce znajdziecie schemat graficzny na wykonanie tego płatka śniegu.
Co Ci się przyda podczas szydełkowania?
Kordonek i szydełko
Do dwóch kremowych śnieżynek użyłam tego samego kordonka co do śnieżynki najpiękniejszej czyli Kordonek MAXI (100% bawełna). Natomiast do zielonej: kordonek ariadna karat 8 kolor nr 604 (również 100% bawełna). Skorzystałam też z tego samego szydełka 1,5 mm. Jeśli dopiero zaczynacie szydełkować, to zamiast kordonka użyjcie zwykłej włóczki i większego szydełka. Może śnieżynka nie będzie należała do tych misternych, ale łatwiej będzie Wam dostrzec poszczególne oczka. Poza tym robótka będzie większa, a co za tym idzie wygodniejsza do trzymania w dłoni.
Szydełkowe instrukcje dla początkujących
- Pętelka początkowa
- Oczko ścisłe zamykające
- Słupek podwójnie nawijany
- Półsłupek
- Ujmowanie oczek – zmniejszanie liczby oczek
- Pikotek (wkrótce)
- Zakończenie robótki
Szydełkowy płatek śniegu – opis wykonania
Zaczynamy od wykonania 6 oczek łańcuszka, które łączymy oczkiem ścisłym w koło.
Pierwsze okrążenie: Zaczynamy od 6 oczek łańcuszka (zastępują słupek podwójnie nawijany i 2 oczka łańcuszka) następnie 11 razy wykonujemy słupki podwójnie nawijane oddzielone od siebie dwoma oczkami łańcuszka. Nic trudnego 🙂
Drugie okrążenie zaczynamy od 1 oczka łańcuszka, następnie wykonujemy 1 półsłupek w to samo oczko poniżej, 2 półsłupki w kolejnym oczku, 1 półsłupek w następnym oczku, 5 x (5 oczek łańcuszka, ominąć 1 oczko, 1 półsłupek, 2 półsłupki w jednym oczku, 1 półsłupek), 5 oczek łańcuszka, oczko ścisłe w pierwszy półsłupek.
Trzecie okrążenie zawiera jeden trochę bardziej skomplikowany element: dwa półsłupki przerobione razem. Po za tym są tu oczka łańcuszka i zwykłe słupki. Wykonujemy oczko ścisłe, 1 oczko łańcuszka, 2 półsłupki w jednym oczku, 1 półsłupek, 5 x (5 oczek łańcuszka, 1 słupek w przestrzeń, 5 oczek łańcuszka, pominąć 1 oczko, 2 półsłupki razem), 5 oczek łańcuszka, 1 słupek, 5 oczek łańcuszka, oczko ścisłe w górę z pierwszych 2 półsłupków.
Czwarte okrążenie dla mnie osobiście najgorsze. Nie cierpię pikotków! Nie ma nic gorszego niż pikotek za pikotkiem, a trzy pikotki pod rząd to już przesada! Wykonujemy 1 oczko łańcuszka, 1 półsłupek w to samo oczko poniżej, 6 x [(3 półsłupki, pikotek, 3 półsłupki) w następnej przestrzeni z 5 oczek łańcuszka, 1 półsłupek, 4 oczka łańcuszka, 3 pikotki, oczko ścisłe w każde z 4 oczek łańcuszka, 1 półsłupek, (3 półsłupki, pikotek, 3 półsłupki) w następną przestrzeń 5 oczek łańcuszka]. Zakończyć oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek.
Porady dla początkujących
- Robiąc płatek śniegu nie musicie od razu porywać się na kordonek i szydełko 1,5 mm – wystarczy zwykła włóczka i większe szydełko.
- Gdy według schematu trzeba przerobić określoną ilość słupków lub półsłupków, a Wam się tyle nie mieści to wystarczy przesunąć je palcami (żeby się ścisnęły).
- W trakcie szydełkowania nie przejmujcie się, że Wasz płatek nie wygląda tak jak na zdjęciu (może się zwijać, mieć inny kształt) ostateczną formę zyska dopiero po usztywnieniu.
Mały szydełkowy płatek śniegu – efekt końcowy
Więcej inspiracji na śnieżynki znajdziecie także w inspirującym wpisie oraz na mojej tablicy „Śnieżynki na szydełku” na Pinterest .
Czy ktoś z Was wyszydełkował mały płatek śniegu? Jesteście zadowoleni z efektu? Jeśli nie, to może spodoba się Wam Duży płatek śniegu.
Pochwalcie się koniecznie Waszym wykonaniem małego płatka śniegu. Możecie dodać zdjęcie na dole strony, pojawi się ono w galerii pod wpisem.
Nie mogę się sama za szydełko zabrać, mi to się w rękach rozjeżdża. U mnie chyba jednak dzięki Tobie będą gwiazdki, ale frywolitkowe.
Nie próbowałam jeszcze robić frywolitek, a są takie piękne!
Bardzo ładne śnieżynki, w zeszłym roku robiłam bombki, zawieszki i śnieżynki, w tym roku jeszcze nie zaczęłam, ale zamierzam zrobić trochę śnieżynek. Wzoru jeszcze nie wybrałam 🙂
Jest tyle pięknych wzorów, że trudno się zdecydować 🙂 Ja też chciałabym jeszcze kilka zrobić.
Pięknie to wygląda, ale nie wiem czy ja miałabym cierpliwość do tego 🙂
Żeby wyszydełkować taki płatek śniegu wcale nie potrzeba tyle cierpliwości, ile mogłoby się wydawać 🙂 W przeciwieństwie do wyszydełkowania serwety lub obrusa 😉
Dawno nie miałam szydełka w dłoni, ale chyba skuszę się na wykonanie kilku płatków. Wszystko mam, więc do dzieła!
W takim razie trzymam mocno kciuki! Z szydełkowaniem jest jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina. Gdy tylko weźmiesz szydełko w dłoń, palce same będą wiedziały co robić 🙂
Nie pomyślałabym, że można szydełkować ozdoby choinkowe 😀
To ciekawe 🙂 Ja jak zaczęłam szydełkować to ozdoby choinkowe były pierwszą rzeczą o której pomyślałam 🙂
Czy mogę nieśmiało prosić o schemat na to cudo?
Jasne, że można prosić 🙂 Dostępny jest pod tym linkiem: http://szkolaszydelkowania.pl/2013/12/dzien-4-sniezynka-najpiekniejsza.html
Mi chodzi o tę śnieżynkę http://anuzszydelko.pl/wp-content/uploads/2015/11/DSC_0424-001-Kopiowanie.jpg
Na najpiękniejszą mam schemat. Pozdrawiam.
No jasne, przepraszam źle spojrzałam 😉 Wysłałam Ci wiadomość mailem.
Dziękuję serdecznie. Taki malutki prezent Mikołajkowy… ??
Życzę udanego szydełkowania! Pochwal się koniecznie Twoim małym płatkiem śniegu 🙂
Czy mogę rowmiezw poprosic o ten schemat? 🙂
Pozwoliłam sobie wysłać do Pani maila.