Oczko łańcuszka to po pętelce początkowej podstawa podstaw szydełkowania. Często mówicie mi, że właśnie na tym etapie zakończyła się Wasza nauka szydełkowania. „Umiem zacząć i zrobić łańcuszek, nic poza tym”. To już naprawdę dużo! Już tak niewiele zostało by móc wyszydełkować coś fajnego. Ten wpis jest jednak dla tych, którzy dopiero co pokonali pierwszy szczyt i są dumnymi posiadaczami pętelki na szydełku.
Oczka łańcuszka bardzo często rozpoczynają każdą robótkę szydełkową. Oczka tworzące łańcuszek nie mogą być wykonane zbyt ściśle. Łańcuszek powinien być miękki i luźny. W przeciwnym wypadku będzie ściągał całą robótkę.
Oczko łańcuszka – krok po kroku
Spotykane w opisach określenia:
oczko łańcuszka, łańcuszek z X oczek, splot podstawowy
Skróty stosowane w opisach:
oł / o. łańc. / łańc.
Symbol graficzny:
![]() |
![]() |
UWAGA: Przy każdym schemacie powinna być legenda, z której dowiemy się jaki symbol został użyty w naszym schemacie. W niektórych schematach pierwszy symbol oznacza oczko ścisłe, a nie oczko łańcuszka. Jeśli pod schematem nie ma legendy, to prawdopodobnie znajduję się na początku lub końcu gazetki/książki. Drugi symbol może też się pojawić w wersji poziomej.
Przykład wystąpienia oczka łańcuszka w schemacie:


UWAGA: Pętelki początkowej nie wliczamy do oczek łańcuszka. Jeśli schemat zaczyna się od czterech oczek łańcuszka to wykonujemy pętelkę początkową + cztery oczka łańcuszka. Jeśli łańcuszek pojawia się w dalszej części schematu to wykonujemy po prostu określoną ilość oczek łańcuszka.
Jak wykonać oczko łańcuszka na szydełku?






UWAGA: Wykonując oczka łańcuszka należy utrzymać takie samo naprężenie włóczki (w przeciwnym razie jedne oczka będą wychodziły większe, a inne mniejsze)
Gdybyście mieli problemy z wykonaniem łańcuszka albo po prostu chcieli o coś zapytać. Śmiało!
Po tylu latach robię to z zamkniętymi oczami i troszkę żałuję, że nie pamiętam moich początków. Na pewno nie było wcale tak słodko 😉
Dla mnie najtrudniejsza była pętelka początkowa potem już jakoś poszło, ale co się filmików naoglądałam to nigdy nie zapomnę 🙂
Obejzalam bardzo duzo stron i dopiero tutaj nauczylam sie podstawy. Dziekuje 🙂
Bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowa!
łańcuszek to chyba jedyne co dobrze pamiętam z szydełkowania 🙂 Jeśli byś miała ochotę wpadnij z tym wpisem na linkowe party 🙂
Właśnie nie wiem czemu większość poprzestaje na nauce łańcuszka. Mam nadzieję, że w miarę szybko uda mi się opublikować więcej splotów 🙂 Na pewno skorzystam z zaproszenia na link party!
Ciekawy pomysł również na prezent, ale niestety mam dwie lewe ręce do takich robótek 🙁
Ps. Zapraszam serdecznie do siebie na konkurs mikołajkowy 🙂
Trochę skomplikowane, ale jeśli kiedyś wezmę sie za szydełkowanie to spróbuję 😉
Wiem, że szydełkowanie wydaje się skomplikowane. Sama przez to przechodziłam. Ale jak się nauczysz robić pętelkę i łańcuszek to potem jest już z górki.