Półsłupek nawijany to jeden z podstawowych splotów szydełkowych. Półsłupek nawijany na szydełku jest wyższy od półsłupka i niższy od słupka. Wykonanie kilku półsłupków nawijanych obok siebie, tworzy dzianinę zbliżoną wyglądem do tej wykonanej z samych półsłupków, ale jest nieco luźniejsza.
Półsłupek nawijany na szydełku – krok po kroku
Inne (spotykane w opisach) określenia
słupek krótki / półsłupek z narzutem / słupek niski
UWAGA: W wielu gazetkach i książkach dostępnych w Polsce, półsłupek nawijany nazywany jest po prostu półsłupkiem. Powoduje to spore zamieszanie, a początkujących przysparza o niezły zawrót głowy. Grunt to trzymać się jednego nazewnictwa. Ja używam takich nazw (wymienione od najniższego do najwyższego): oczko ścisłe – półsłupek – półsłupek nawijany – słupek – słupek podwójnie nawijany – słupek potrójnie nawijany. Druga (równie popularna) kombinacja to: oczko ścisłe zamykające – oczko ścisłe – półsłupek – słupek – słupek podwójnie nawijany – słupek potrójnie nawijany. Wydawcy czasopism i książek zawsze trzymają się wybranego przez siebie nazewnictwa, więc nie jeśli już raz je rozszyfrujecie, to możecie spokojnie szydełkować. Problem jest z filmikami na YouTube, gdzie osoba szydełkująca mówi jedno, a szydełkuje drugie. Trzeba mieć się na baczności 🙂
Skrót stosowany w opisach
psłn. / płsn
Symbol graficzny
UWAGA: Przy każdym schemacie powinna być legenda, z której dowiemy się jaki symbol został użyty w naszym schemacie. Jeśli pod schematem nie ma legendy, to prawdopodobnie znajduje się na początku lub końcu gazetki/książki.
Przykład wystąpienia w schemacie
Opis wykonania







- Przed rozpoczęciem wykonywania półsłupka nawijanego mamy na szydełku jedną pętelkę.
- Nabieramy włóczkę na szydełko.
- Wbijamy szydełko w oczko, w którym chcemy wykonać półsłupek nawijany.
- Ponownie nabieramy włóczkę na szydełko i przeciągamy przez oczko.
- Na szydełku znajdują się teraz trzy pętelki.
- Po raz kolejny nabieramy włóczkę na szydełko i przeciągamy przez wszystkie trzy pętelki.
- Gotowe!
Wykonanie
Do obejrzenia innych filmików zapraszam na mój kanał na YouTube.
Żeby było ciekawiej to po angielsku też ma dwie nazwy – half double crochet (US) lub half treble crochet (UK) 😉
Moment w którym odkryłam, że angielski ma swoje dwa oblicza był przełomowym w moim szydełkowym życiu 😉 I czemu treble po angielsku to podwójne nawinięcie? Kto to zrozumie?
To chyba jak u nas z parterem i kolejnymi piętrami 😉 Za granicą nasze pierwsze piętro jest drugim piętrem, bo nie liczą parteru jako 0 😉 I Anglicy chyba jako 1 liczą oczko ścisłe, 2 – półsłupek i w ten sposób słupek wychodzi jako 3. Pomieszanie z poplątaniem 😀
To chyba jedyne logiczne wytłumaczenie 🙂
Ech, jakoś zawsze bardzo kiepsko szło mi szydełkowanie, może kiedyś… 🙂
Dziękuję za wyjaśnienie kwestii różnic w nazewnictwie , na kursie nauczono mnie następujących terminów: oczko ścisłe zamykające, oczko ścisłe, półsłupek, słupek itd.. kurs się skończył, zaczęłam szukać różnych wzorów w internecie, oglądałam filmy na you tube, a tam to co dla mnie jest oczkiem ścisłym, dla nich jest półsłupkiem … dopiero na tym blogu rozwiałam swoje wątpliwości 🙂 jeszcze raz wielkie dzięki !
Nazewnictwa nauczyła mnie mama, która sama szydełkować nauczyła się wiele lat temu. Gdy potem szukałam wzorów w internecie miałam taki sam kłopot jak Ty. Naprawdę sporo czasu zajęło mi zorientowanie się w czym tkwi problem. Bardzo się cieszę, że mogłam Tobie pomóc! Pozdrawiam serdecznie!
Jasne, czytelne opisy, z których nauczyłam się już wielu rzeczy. Uważam, że mówić prosto i zrozumiałe o sprawach manualnych jest naprawdę trudno. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Jadwiga
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie!