Ujmowanie oczek czyli zmniejszanie ich liczby w rzędzie lub okrążeniu jest techniką używaną w szydełkowaniu do zmiany kształtu robótki. Dzięki umiejętności odejmowania oczek możemy wykonywać maskotki, czapki i inne części garderoby. Ujmowanie oczek sprawia, że rząd/okrążenie, które akurat wykonujemy staje się krótsze od poprzedniego. W tym wpisie dowiedziecie się jak zmniejszyć liczbę oczek dwoma metodami.
Jak zmniejszyć liczbę oczek w rzędzie lub okrążeniu?
- można ominąć podczas szydełkowania niektóre oczka (powstaną wtedy „dziury” w robótce – co może być efektem zamierzonym,
- można przerobić dwa oczka razem w taki sposób, że staną się jednym oczkiem
Inne (spotykane w opisach szydełkowych) określenia
zamykanie oczek / przerabianie oczek razem / oczka łączone górą / wygubienie oczek / odejmowanie oczek
UWAGA: Sformułowania oczka łączone górą to np. półsłupki łączone górą, słupki łączone górą itd. W ten sposób może być oznaczone zmniejszanie liczby oczek dowolnego splotu.
Skróty stosowane w opisach szydełkowych
2 sł raz. w nast. 2 płs / 2 słupki razem / 2 sł. łącz. górą
UWAGA:
- Nazwy splotów w podanych skrótach są tylko poglądowe. W zależności od splotu zastosowanego w danym opisie, zastosowany zostanie odpowiedni skrót splotu. Np. zamiast sł (słupka) pojawi się płs (półsłupek).
- W opisach angielskich skrótem najczęściej spotykanym jest „dec” od decrease = zmniejszać lub „crochet _together” gdzie w wolnym miejscu pojawia się dowolna cyfra np. „crochet two together” = przerób dwa oczka razem.
Symbol graficzny
UWAGA: Symbole przestawione powyżej występują w różnego rodzaju wariantach. Wszystko zależy od tego jaki jest pierwotny symbol splotu (półsłupka, słupka itd.).
Przykład wystąpienia w schemacie szydełkowym
Metody zmniejszania liczby oczek
- metoda standardowa – najpopularniejszy sposób na odejmowanie oczek, w którym przerabiamy splot do momentu, w którym na szydełku mamy 2 pętelki, następnie czynność powtarzamy w kolejnych splotach, aby na końcu przeciągnąć włóczkę przez wszystkie pętelki na szydełku. Metoda ta ma jedną zasadniczą wadę – pozostawia w robótce widoczny ślad.
- metoda niewidoczna – w tej metodzie przerabiając sploty wbijamy się szydełkiem tylko przez przednie pętelki oczek, nie przeciągając przez nie włóczki. Dopiero na końcu następuje przeciągnięcie włóczki. Dzięki temu zabiegowi zmniejszenie liczby oczek jest niewidoczne w robótce. Szczegółowy opis wykonania znajdziecie poniżej.
Ujmowanie oczek na szydełku – opis wykonania krok po kroku
Metoda standardowa (na przykładzie półsłupków)









- Przed rozpoczęciem ujmowania oczek na szydełku znajduje się jedna pętelka.
- Wkłuwamy się szydełkiem w pierwsze oczko.
- Następnie przeciągamy włóczkę przez oczko, w którym mamy szydełko.
- Na szydełku mamy teraz dwie pętelki.
- Wkłuwamy szydełko w kolejne oczko.
- Ponownie przeciągamy włóczkę przez oczko, w którym aktualnie mamy szydełko.
- Na szydełku mamy teraz trzy pętelki.
- Na końcu przeciągamy włóczkę przez wszystkie pętelki znajdujące się na szydełku.
- W ten sposób z z dwóch oczek zrobiliśmy jedno.
Metoda niewidoczna (na przykładzie półsłupków)







- Przed przystąpieniem do odejmowania oczek na szydełku mamy 1 pętelkę.
- Wkłuwamy się szydełkiem w przednią pętelkę pierwszego oczka.
- Wkłuwamy się szydełkiem w przednią pętelkę kolejnego oczka.
- .Nawijamy włóczkę na szydełko. Następnie przeciągamy włóczkę przez 2 pierwsze pętelki znajdujące się na szydełku.
- Na szydełku mamy teraz 2 pętelki.
- Ponownie nawijamy włóczkę na szydełko i przeciągamy przez 2 pętelki znajdujące się na szydełku.
- W ten sposób z 2 oczek zrobiliśmy 1. Na szydełku znowu mamy 1 pętelkę.
Ujmowanie oczek na szydełku – wykonanie krok po kroku
Metoda standardowa (na przykładzie półsłupków)
Metoda niewidoczna (na przykładzie półsłupków)
A jakby wyglądała metoda niewidoczna na przykładzie słupków?
Analogicznie. Na szydełku mamy jedną pętelkę, robimy narzut (jak do wykonania słupka) wbijamy się szydełkiem tylko przez pierwszą nitkę oczka, przerabiamy słupek do połowy (na szydełku są dwie pętelki), robimy narzut wbijamy się przez pierwszą nitkę kolejnego oczka, przerabiamy słupek do połowy (na szydełku są trzy pętelki), robimy kolejny narzut i przeciągamy przez wszystkie trzy pętelki, które są na szydełku.
Cześć Kasiu, bardzo się cieszę z tego, że trafiłam na Twojego bloga 🙂 filmiki z gubieniem oczek są bardzo pomocne, jak również widzę u Ciebie wiele innych inspiracji i pomocnych artykułów które chciałabym obejrzeć 🙂 Jestem w zasadzie początkująca w szydełkowaniu, choć w dziwny sposób zaczynam chyba od tyłu – zrobiłam już trudniejsze rzeczy (ucząc się z filmów YT) jak np. czapkę ściegiem „puff stitch” albo poszewkę na poduszkę ściegiem marokańskim, a (wstyd się przyznać), ale nadal nie wiem które to są słupki, półsłupki i nie umiem przeczytać ze schematu…ale po obejrzeniu Twojego filmiku wiem jak zrobić decrease (jupi) bo wcześniej robiłam „na czuja” 🙂 Marzę o wyszydełkowaniu dużej chusty na jesień, ale na razie nie mam pojęcia jak zacząć 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂 – (też) Kasia
Cześć Kasiu 🙂 Cieszę się, że moje filmiki pomogły Ci rozwiać wątpliwości. Tym bardziej, że w kręceniu filmików, to ja jestem początkująca :). Każdy taki komentarz dodaje mi skrzydeł. Dziękuję i mam nadzieję, że moje wpisy jeszcze Ci się do czegoś przydadzą. Jeśli chodzi o chustę, to najprościej szydełkuje się ze schematu, więc może spróbuj obejrzeć kilka filmików na YT o czytaniu schematów? Ja na razie takiego nie mam, ale na YT na pewno znajdziesz ich mnóstwo.